Videopodcasty „Zdravě žít“ přináší originální pohled na zdraví a prevenci, založený na nejnovějších vědeckých poznatcích a odborných doporučeních.
Diváci i posluchači získají inspiraci, jak žít zdravěji a zlepšit svůj životní styl. Hosty podcastů jsou špičkoví odborníci, kteří nejenže předávají své profesní znalosti, ale také se podělí o osobní zkušenosti a hodnoty, které je ovlivňují v pracovním i soukromém životě. V každém dílu se objeví i osobnosti, které řeší aktuální společenské problémy s dopadem na zdraví. Dynamiku rozhovorů obohacují autentické výpovědi lidí, kterých se téma osobně dotýká.
Moderátorka a autorka Klaudia Zusková, expertka na zdravý životní styl a prevenci, spolu s mediálním odborníkem a moderátorem Jakubem Železným vedou rozhovory s experty v jednotlivých dílech zaměřených na 12 klíčových témat.
Chrápání: Oddělené lože i obezita ∗ Člověk a mikroorganismy – proti sobě, nebo raději spolu? ∗ Stárnutí a dlouhověkost ∗ Nedoslýchavost: selektivní vnímání nebo diagnóza ∗ Záchranář: odvaha i gramotnost první pomoci ∗ Výživa: konzumace jídla ve stresu ∗ Nároky společnosti a suicidální chování ∗ Sportem nejen ke zdraví ∗ Závislost na zdravém životním stylu ∗ Ve zdravém těle zdravý dech ∗ Jak komunikovat o rakovině, Zrakové vnímání reality.
První díl „Sportem nejen ke zdraví“ odstartuje sérii videopodcastů v rámci kampaně Aktivní ZÁŘÍ Nadačního fondu Aktivní ČESKO, který je spolu s VZP ČR partnerem projektu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové pod odbornou garancí přednostky Ústavu preventivního lékařství, profesorky Lenky Borské.
MUDr. Jan Vícha
Ortoped a lékař hokejového klubu Mountfield HK, Jan Vícha, přináší svůj odborný pohled na sport z různých perspektiv. Dozvíte se o rané specializaci, vlivu pohybu na stárnutí, úrazech a také o tom, proč k němu chodí učitelé tělocviku smutní. Jan Vícha je sám příkladem toho, jak fyzické předpoklady hrají roli v ortopedii.
Dalším hostem je Jana Havrdová z Nadačního fondu Aktivní ČESKO, která přináší pohled na společenské dopady pohybové aktivity. Zjistěte, proč je důležité se hýbat a zapojte se do kampaně Aktivní ZÁŘÍ! Vše se dozvíte v novém dílu pořadu Zdravě žít.
MUDr. Pavel Borský, Ph.D.
Pavel Borský je mladý vědec, podnikatel a lékař z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty v Hradci Králové UK, kde se intenzivně zabývá výzkumem procesu stárnutí. Jeho hlavním cílem je stárnutí zpomalit, zastavit nebo, jak sám optimisticky říká, „ideálně zvrátit.“ V rozhovoru se bude hovořit také o tom, jakou roli hraje životní styl a co znamená zkracování telomer.
Hostem z oblasti společenského života je děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové, profesor Jiří Manďák, který stál u zrodu Ústavu preventivního lékařství. Jako kardiochirurg zároveň sdílí své zkušenosti o tom, jak žít déle v lepší kvalitě života a co je důležité z hlediska prevence.
doc. MUDr. Milan Vošmik, Ph.D.
Komunikace o rakovině není jen tématem třetího dílu videoppodcastů ZDRAVĚ ŽÍT, ale také otázkou, která se dotýká nás všech. Vysoký výskyt rakoviny nás nutí k preventivnímu přístupu v našemu životnímu stylu a zároveň ke schopnosti citlivě podporovat lidi, kteří touto nemocí trpí.
Onkolog docent Milan Vošmik se dlouhodobě specializuje na nádory hlavy a krku. O rakovině už dnes není tabu mluvit, ale každý případ vyžaduje individuální přístup. Protože lidské papilomaviry (HPV) souvisejí i s těmito typy nádorů, dalším hostem je epidemiolog a vakcinolog profesor Roman Prymula. Oba špičkoví experti působí na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D.
Závislost na zdravém životním stylu má mnoho podob. Může zahrnovat například patologickou posedlost zdravým jídlem a cvičením. Co je to bodyshaming nebo syndrom RED-S? Tato témata vysvětluje zkušený lékař, sportovec a výživový poradce, MUDr. Tomáš Soukup, Ph.D. Ve své klinické praxi se zaměřuje na obezitologii, výživu sportovců a péči o pacienty s poruchami příjmu potravy.
Pohled na problematiku doplňuje Eva Vrabcová Nývltová, trenérka, bývalá česká reprezentantka v atletice a běhu na lyžích, olympionička a maminka. Její osobní zkušenosti s tématem mohou inspirovat trenéry, rodiče i učitele. Mimo jiné také tím, jak mohou rodiče a blízcí rozpoznat varovné signály poruch příjmu potravy, nebo jak komunikovat o dětské obezitě, aniž by dítě cítilo zahanbení nebo stigmatizaci.
prof. MUDr. Viktor Chrobok, Ph.D.
Hostem dílu „Nedoslýchavost“ je lékař, profesor Viktor Chrobok, který se již léta zabývá screeningem sluchu. Včasná diagnostika je obzvláště důležitá u dětí, protože sluch úzce souvisí s rozvojem řeči. Do 5 až 7 let se u dětí vyvíjí centra odpovědná za řeč.
První screening probíhá již u novorozenců a v případě pozitivního nálezu pokračuje dalšími testy. Profesor Chrobok z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové spolu s doktorem Karlem Hejdukem z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, Národního screeningového centra, popisují, jak efektivně tento systém v Česku funguje a jak klíčová je spolupráce rodičů.
V 5. dílu série „Zdravě žít“ se dozvíte také, co vše řeší kochleární implantáty, jak může nadměrná expozice hluku vést už ve čtyřiceti letech ke stařecké nedoslýchavosti, a jak důležité je správné nastavení sluchátek.
prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA
Ve videopodcastu Nároky společnosti a suicidální chování hosté, proděkan LF UK v Hradci Králové, soudní lékař a antropolog prof. Petr Hejna spolu s kapitánem a vrchním komisařem Michalem Hynkem, sdílejí své zkušenosti z praxe i poznatky z oblasti spolupráce. Témata jako tlak na úspěch a výkon, vliv sociálních sítí, osamocení, nedostatek psychohygieny, návykové látky (u nás zejména metamfetamin) a mnoho dalších rizik, která přispívají k tomuto vážnému fenoménu, komentují experti konfrontovaní s různými formami úmrtí.
Soudní lékařství, ač není klinickou medicínou, má významný přesah do zdravotní prevence – příkladem jsou náhlá úmrtí, kardio genetika či informace o kontaminaci prostředí, kde k úmrtí došlo.
Jak se toto téma dotýká dětí a mladistvých, včetně důsledků hyperprotektivní výchovy, se dozvíte v 6. dílu pořadu Zdravě žít.
doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D.
„Ve zdravém těle zdravý dech“ s přednostou Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové docentem Vladimírem Koblížkem a Ilonou Mančíkovou, zakladatelkou pacientské organizace Moje plíce, se dozvíme, jak zásadní je pro naše zdraví čisté prostředí a správné dýchání.
Přestože kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů rakoviny plic, do 30 procent případů u žen a kolem 10 procent u mužů se vyskytuje právě u nekuřáků. Zatím na tento stav není jasná odpověď.
Česko patří mezi evropské země s nejvíce znečištěným ovzduším polétavým prachem. K vdechovaným nečistotám přispívají také výpary z dezinfekčních prostředků a chemikálií běžně používaných v domácnostech. Nadměrná hygiena a přehnaná péče o děti mohou mít spojitost s vyšším výskytem astmatu.
Jak správně přistoupit ke sportu a fyzické aktivitě v tomto kontextu? Proč je dobrá chůze v lese, sběr borůvek, práce na zahradě a procházky se psem? Listopad je také měsícem věnovaným prevenci rakoviny plic, a tento díl videopodcastů „Zdravě žít“ je příspěvkem k šíření povědomí o zdraví plic a důležitosti prevence.
neváhejte a kontaktujte nás, jsme otevřenou platformou a každý se může zapojit aktivní formou spolupráce