cropped-AKTIVNI_CESKO_logo_vertikalni_RGB-300x118

Světový den obezity – alarmujících 60% lidí v Evropě má nadváhu

Více než 60 procent Čechů má nadváhu, trpí jí i čtvrtina dětí. Obezita způsobuje závažné zdravotní komplikace

4. březen je vyhlášen Světovým dnem obezity (World Obesity Day). Nadváha a obezita postihuje v současné době téměř 60 % dospělých a téměř jedno ze tří dětí v Evropě. Také v České republice se výrazně nad zdravou váhou pohybuje více než 60% lidí. 

Aby vám nic neuniklo...

Zadejte svůj e-mail a nikdy nepřijdete o aktuality z Aktivního ČESKA

Nejnovější články

světová zdravotnická organizace

Podle údajů WHO jsou nadváha a obezita čtvrtým nejčastějším rizikovým faktorem nepřenosných onemocnění v evropském regionu. V roce 2022 žila na světě více než miliarda lidí s obezitou. Celosvětově se výskyt obezity u dospělých od roku 1990 více než zdvojnásobil a u dětí a dospívajících (ve věku 5 až 19 let) se zvýšil čtyřnásobně. Světový den obezity slouží jako připomínka důležitosti prevence a léčby obezity od raného věku až do dospělosti a také potřeby komplexních, multisektorálních řešení snižující zátěž, kterou výskyt obezity způsobuje našemu zdraví a společnosti.

„Kancelář WHO si je vědoma naléhavého problému, jež obezita způsobuje a podporuje řadu klíčových intervencí ve spolupráci s národními partnery. Investice do politik založených na důkazech je investicí do zdravé budoucnosti.”

státní zdravotní ústav

Sečteme-li Čechy s nadváhou (BMI větší než 25), preobezitou (BMI 25 až 30) a obezitou (BMI větší než 30), vyjde nám, že výrazně nad zdravou mírou se pohybuje více než 60 % Čechů. Obezita je nejrozšířenější civilizační onemocnění a vyúsťuje ve zhruba třicet chorob, nejčastěji takové nemoci, jako jsou kardiovaskulární choroby provázené mrtvicemi a infarkty, cukrovka  druhého typu, nádorová onemocnění, kloubní obtíže, poruchy spánku, deprese a chronická respiračních onemocnění.

„Alarmující je v Česku i stále rostoucí počet obézních dětí. Jen u těch ve věku 13-17 let stoupl od roku 96 do současnosti podíl jedinců s nadváhou z 10 na 25 %. Náklady na léčbu komplikací spojených s obezitou v ČR představují zhruba 30 miliard korun ročně. Obezita je i podle dat WHO vážným problémem veřejného zdraví a jedním z hlavních faktorů invalidity a úmrtí v celém evropském regionu. Už od dětství se tedy děti s nadváhou dostávají do skupiny lidí, kteří velmi pravděpodobně budou v dospělosti zápasit s některou ze závažných zdravotních komplikací právě kvůli nadváze.“

„Patrný je ze statistik i socioekonomický vliv. Děti z horších poměrů se hýbou méně než jejich lépe situovaní vrstevníci. Dítě, které se narodí do hůře situované rodiny, čelí téměř trojnásobně vyššímu riziku, že bude trpět obezitou, než ty z bohatších poměrů a dvakrát většímu riziku ve srovnání s dětmi ze střední třídy. Proto se Státní zdravotní ústav věnuje také reformě školního stravování. Školní obědy jsou pro mnoho dětí často jediným teplým jídlem denně, děti se na nich učí i stravovacím návykům. Na jejich nutriční kvalitě velice záleží.“

Děti a dospívající ve věku 5–17 let by se měli věnovat pohybové aktivitě alespoň 60 minut denně, a to od střední intenzity výš, ta sahá od svižnějších procházek nebo jízdy na kole přes náročnější domácí práce až po běh, plavání a další formy pohybové aktivity a sportu. 

Hýbat se alespoň hodinu denně a plnit tak beze zbytku doporučení WHO je náročné a považovat všechny děti, které se do kritérií doporučení nevejdou, za pohybově neaktivní, nevystihuje realitu přesně. Mírnější kritérium splňují i ti, kteří se doporučení WHO blíží a věnují se pohybu alespoň 5x do týdne. Týká se to v ČR zhruba poloviny chlapců a 40 % dívek.

Celkově lze stále dramatičtěji stoupající riziko civilizačních onemocnění označit za pomyslnou časovanou bombu, a to nejen z hlediska poškození zdraví mnoha lidí, ale i v otázce nákladů na preventivní i léčebnou péči státu.  

„Řešení a snahu o celkové zlepšení stavu nelze stavět na dílčích, navzájem nenavazujících změnách. Pro efektivní a dlouhodobě udržitelnou změnu je třeba neustálý rozvoj primární prevence, kombinace aktivního životního stylu s racionálním přístupem ke stravování, pro pacienty s nadváhou a obezitou plný respekt k tomu, že oba problémy jsou reálnou diagnózou. To vyžaduje multioborovou podporu jak v oblasti primární a sekundární prevence, tak při léčbě. Vítáme proto i spolupráci s multisektorovou platformou a Nadačního fondu Aktivní ČESKO, jehož cílem je právě vytvoření dostatečně motivujícího prostředí pro celospolečenskou změnu a podporu aktivního životního stylu v rámci prevence, léčby i legislativních změn.“

nadační fond aktivní česko

„Pomoci rozhodně může vznikající zákon o sportu, systémové změny podpory pohybových aktivit v rámci školní docházky, nebo zapojení pohybových aktivit jako součásti programů podpory zdraví na pracovištích. Dalším nástrojem pro zlepšení celkového zdraví populace také výživa, konkrétně se tak mohou potřebné změny promítnout ve zdanění slazených nápojů, popř. dalších slazených potravin.“

podpora úvah o zdanění slazených nápojů

„Jako učitelka a poslankyně každý den vidím, že obezita je rostoucí problém, který omezuje naše děti ve všech aspektech jejich života - od účasti na sportovních aktivitách po zájem o trávení času venku. Stává se to břemenem, které nesou do dospělosti, spolu s nezdravými návyky, které mohou mít dlouhodobé důsledky pro jejich zdraví. Jako společnost musíme tento trend obrátit. Nabízí se celá řada rozumných kroků, jedním z nich by měla být debata o možném zdanění slazených nápojů, podobně jako to činí již 50 zemí včetně 12 evropských.”

Podle PAQ Research existují různé způsoby zdanění, které jsou již aplikovány ve více než 50 zemích světa, např. v sousedním Polsku... „Dobře nastavené zdanění slazených nápojů může pomoci snížit množství přírodních i umělých sladidel v nápojích, a tak pomoci lepšímu zdravotnímu stavu celé populace.“

výroční konference nadačního fondu aktivní česko v senátu parlamentu ČR

Možnosti systémového řešení jak pro zvýšení pohybové aktivity v každodenním životě, tak i celkové změně životního stylu budou také tématem výroční konference Nadačního fondu Aktivní ČESKO, která proběhne v hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky 15. 5. 2024. „Na základě příkladů dobré praxe z České republiky i ze zahraničí budou navrženy konkrétní změny pro Českou republiku, představena preventivní kampaň Aktivní ZÁŘÍ a také vyhlášeny ceny pro nejlepší i nejhorší počiny v oblasti podpory životního stylu za rok 2023.“

Podobné články

Spolupráce
KALENDÁŘ AKCÍ

Úvod Přehled akcí plánovaných pod hlavičkou NF AČ V rámci spolupráce zakladatelů, odborných poradců a ostatních partnerů přinášíme jednoduchý přehled akcí, které se budou konat pod hlavičkou Nadačního fondu Aktivní

Akce
Inspirativní snídaně ULékaře.cz

Úvod Jak na zdravější firmy a aktivnější zaměstnance? V Praze se konala inspirativní snídaně, kterou pořádala společnost ULékaře.cz pro své partnery a klienty. Celé dopoledne bylo věnováno tématu, které je

Zajímavosti
„AKTIVNÍ ZDRAVÍ“ Dr. KENNETHA H. COOPERA

Úvod „AKTIVNÍ ZDRAVÍ“ Dr. KENNETHA H. COOPERA Stále aktuální poznatky staré více než 40 let… Aby vám nic neuniklo… Zadejte svůj e-mail a nikdy nepřijdete o aktuality z Aktivního ČESKA

Akce
Pohyb a sport ve volebních programech

Úvod Pohyb jako společenská, vzdělávací, zdravotní i politická priorita Politici napříč spektrem: pohyb a sport by se měly stát jednou z priorit volebních programů. Aby vám nic neuniklo… Zadejte svůj